InstaBIZ

Gratë e famshme pozojnë pa reçipeta në mbështetje të grave me kancer të gjirit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:17 - 19/10/21 |
Opi Nion

Shpesh na ka rënë në sy që personazhet e famshme femra publikojnë foto në rrjete sociale pa reçipeta. Por, ka një arsye se përse ata e ndërmarrin këtë hap, mbështetjen për gratë me kancer të gjirit.

Qëllimi është të ndërgjegjësohet për rëndësinë e vetëkontrollit të gjirit në mënyrë që të zbulohet kanceri i gjirit në kohë. Theksi vihet gjithashtu në rëndësinë e kontrolleve të rregullta.

Ekspertët argumentojnë se mosveshja e reçipetave nuk duhet të bëhet praktikë për gratë.

Veshja e tyre mund të vonojë uljen e parakohshme të gjinjve sepse ndihmon që indi lidhës brenda gjirit të mos shtrihet aq shumë gjatë ditës”, shpjegoi një kirurg kozmetik.

Edhe në botën e Hollivudit ka gra që janë përballur me kancerin e gjirit. Përvojat e tyre, nga diagnoza në shërim, janë të gjitha shumë të ndryshme, por këto të famshme kanë diçka të përbashkët. Ato kanë vendosur të përdorin famën dhe ndikimin e tyre për të treguar historinë e tyre, me shpresën për të edukuar, frymëzuar dhe ndihmuar të tjerët. Cynthia Nixon e Kylie Minogue, janë  disa nga yjet që fituan betejën kundër kancerit të gjirit./ Klan News

Pas