Kronikë

Grabitja në Rinas, SPAK kërkon 157 vite burg për autorët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:05 - 14/04/22 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK) ka kërkuar dënimin me 157 vite burg për 8 autorët e grabitjes së  miliona eurove në aeroportin e Rinasit 3 vite me parë.

Në pretencën e saj, SPAK kërkon 24 vite burg për Klement Çalën, 7 vite për Eldi Çalën, 7 vite për Oltjan Veselin, 7 vite për Ronaldo Sulën, 7 vite për Saimir Çelën, 7 vite për Elton Piklin, 7 vite burg për Talo Çelën dhe 7 vite burg për Alkond Bengasin.

Ata akuzohen se në bashkëpunim si grup kriminal, grabitën në 9 prill të 2019, avionin me para në Aeroportin e Rinasit. Gjatë ndjekjes u vra nga policia Admir Murataj./Opinion.al

Pas