Kronikë

Detajet/Gomonia me drogë në Itali nuk ishte nisur nga Shqipëria


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:40 - 15/09/18 |
b.f

Policia shqiptare ka dhënë detaje mbi kapjen e një skafi me drogë nga policia italiane dhe arrestimin e dy shqiptarëve.

Sipas  policisë, gomonia është sinjalizuar fillimisht nga Policia Kroate, që ka njoftuar autoritetet italiane.

Qendra Kombetare e Koordinimit (NC) kroate dje rreth orës 22:30 ka njoftuar NC italiane për një mjet të dyshimtë në dalje nga ujërat kroate.

Gomonia është pikasur nga Guardia di Finanza në zonën e Viestes në të njejtin drejtim të ujrave kroate.

Ne bordin e mjetit jane kapur 2 shtetas shqiptarë, A.L. 38 vjeç dhe A.A 36 vjeç, si dhe u sekuestrua rreth 1.700 kg kanabis.

Mjeti detar sipas hetimeve te deritanishme, nga policite e vendeve partnere, nuk eshte nisur nga brigjet shqiptare.

Policia e Shtetit po vijon shkembimin e informacionit me agjencite partnere, per te hetuar mbi lidhjet e te ndaluarve si te perfshire ne kete veprimtari kriminale.

Policia e Shtetit, shton se kerkon nga mediat te konfirmojne para publikimit te lajmeve qe lidhen me shtetasit shqiptar.

 

Pas