Rajoni

Gjykata Speciale jep vendimin për Kadri VeselinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 26/07/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë kanë vendosur që  ish-kryeparlamentari kosovar Kadri Veseli, i cili akuzohet për krime lufte, të qëndrojë në paraburgim.

Gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guillou ka dalë në përfundimin se rreziku i arratisjes së Veselit dhe rreziku i pengimit të procedurës së Dhomave të Specializuara vazhdojnë të ekzistojnë.

“Gjyqtari i procedurës paraprake arrin në përfundimin se rreziqet që Veseli do të arratiset, do të pengojë mbarëvajtjen e procedurës së Dhomave të Specializuara, ose do të kryejë krime të mëtejshme kundër atyre që perceptohen si kundërshtarë të UÇK-së, duke përfshirë dëshmitarët që kanë ofruar ose mund të ofrojnë prova në këtë rast dhe/ ose do të paraqiten në Dhomat e Specializuara, vazhdojnë të ekzistojnë”, thuhet në vendim.

Po ashtu, bëhet me dije se kushtet e propozuara deri më tani nga  gjyqtari i procedurës paraprake nuk do të zbusin mjaftueshëm  rrezikun që Veseli të pengojë mbarëvajtjen e procedurës së Dhomave të Specializuara apo të kryejë krime të mëtejshme kundër atyre që perceptohen si kundërshtarë të UÇK-së.

Ndërkohë, më 29 prill, Zyra e Prokurorit  të Specializuar ka dorëzuar një aktakuzë të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit, për të cilët prokuroria pretendon se kanë kryer krime lufte edhe në Gjilan, Budakovë e Semetishtë.

Pas