-Teknologji

Gjykata ndalon urdhrin e Trump për të mbyllur ”TikTok”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 28/09/20 |
el ida

Argumentet e administratës Trump se veprimtaria e kompanisë kineze cenonte sigurinë kombëtare u hodhën të gjitha poshtë. Kompania e TikTok do të vazhdojë aktivitetin e saj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Urdhri që mban firmën e gjykatësit Carl Nichols, ka dalë disa orë përpara se të hynte në fuqi nisma e presidentit Trump për gjigantin e platformave online.

Në vendimin e gjykatës, është përcaktuar se do të jetë një seancë e dytë gjyqësore, e cila do të shqyrtojë përfundimisht dhe do të vendosë në lidhje me zbatimin apo jo të bllokimit urdhëruar nga Trump.

Seanca gjyqësore emergjente që solli vendimin e vazhdimit të aktivitetit të ByteDance, u mbajt për rreth 90 minuta dhe paraqiti argumente që kundërshtonin fjalët e presidentit amerikan.

Pas hedhjes në gjyq të administratës së Trump, kompania kineze “ByteDance” ka sfiduar urdhrin e presidentit që synon ndalimin e shkarkimit të aplikacionit apo të përmirësimit të sistemit të tij.

Kjo sepse nuk janë gjetur fakte që të mbështesin idenë e Trump, se ky aplikacion shkel sigurinë kombëtare dhe është i rrezikshëm për qytetarët amerikanë.

TikTok e ka mirëpritur ndërhyrjen nga gjykata dhe po vazhdon të luftojë për të drejtat e saj, duke deklaruar gjithashtu se kjo ngjarje po pengon produktivitetin e këtij biznesi.

Ndërkohë që tensionet e kësaj situate po ngrihen, marrëveshja vazhdon të jetë e lënë pezull dhe akoma pritet një përgjigje nga qeveria e Shteteve Të Bashkuara./Opinion.al

Pas