Kronikë

Gjykata e Apelit lë në burg Fredi Rrushin, liron të vëllain


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 07/12/21 |
Opi Nion

Gjykata e Apelit Tiranës ka njoftuar se ka vendosur të lërë në burg, Fredi Rrushin, i cili akuzohet për vrasjen e biznesmenit Rruzhdi Hoxha në fund të muajit tetor.

Mbi Fredi Rrushin rëndojnë akuzat për veprat penale: “Vrasje me paramendim”, “Mbajtja pa leje e armëve, prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, “Fshehje ose asgjësimi i kufomës”.

Ndërsa Apeli ka vendosur të nxjerr nga qelia e burgut nën masën “Arrest shtëpie, vëllain e Fredit, Pajtim Rrushin. Mbi këtë të fundit rëndojnë akuzat e “Veprime që pengojnë zbulimin e se vërtetës” dhe “Fshehje ose asgjësimi i kufomës”.

Kujtojmë se disa ditë më parë vëllezërit Rrushi kërkuan lirimin duke mohuar implikimin e tyre në vrasjen e Rruzhdi Hoxhës.

Fredi Rrushi tha se nuk kishte pse ta vriste Hoxhën, duke argumentuar se këtë të fundit e kishte shok.

Më 24.10.2021, ka qenë djali i biznesmenit ai që ka raportuar se kishte humbur kontaktet me babin e tij. Pas disa policia ka gjetur trupin e pajetë në zonën e Dajtit. I dyshuar kryesor për vrasjen e 43-vjçarit Hoxha është Fredi Rrushi, person me të cilin është takuar për herë të fundit./Opinion.al

Pas