Bota

Gjermania porosit vaksinën kundër lisë së majmunëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:59 - 25/05/22 |
Opi Nion

Gjermania ka porositur 40,000 doza të një vaksine bavareze nordike për të qenë gati për të vaksinuar kontaktet e të infektuarve me linë e majmunëve nëse shpërthimi i virusit bëhet më i rëndë, por zyrtarët tani për tani po marrin masa të tjera paraprake.

Bavarian Nordic, një kompani vaksinash me bazë në Danimarkë dhe Mynih, zhvilloi një vaksinë të bazuar në virusin e modifikuar të lisë Vaçinia Ankara.

“Vaksina është sigurisht një zhvillim i mëtejshëm i vaksinave konvencionale të lisë dhe është projektuar posaçërisht për të qenë një alternativë më e sigurt. Vaksina në fakt e ka origjinën në Institutin e Vaksinave Shtetërore të Bavarisë dhe është zhvilluar atje në vitet 1960 dhe 1970, kur fushata e vaksinimit kundër lisë ishte ende në vazhdim. Qëllimi i kësaj fushate vaksinimi ishte të zhvillonte një alternativë të sigurt”.

Ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach njoftoi se mund të ketë masa të tilla si një periudhë izolimi prej të paktën 21 ditësh për njerëzit e infektuar për të frenuar shpërthimin.

Ai tha se shpërthimi i lisë së majmunëve mund të frenohet dhe nuk sinjalizon fillimin e një pandemie të re, duke shtuar se ndërhyrja e hershme mund të parandalojë patogjenin të vendoset fort në komunitete.

“Për aq sa ne mund të vlerësojmë situatën sot dhe siç po e shqyrtojnë aktualisht të gjitha autoritetet shëndetësore, vaksina do të përdoret te njerëzit që mund të kenë qenë në kontakt dhe të cilët janë të ekspozuar ndaj një rreziku. Aktualisht nuk rekomandohet një vaksinim në masë”.

Deri më tani, pesë raste janë regjistruar në Gjermani, të gjithë meshkuj. OBSH lëshoi ​​udhëzime të ngjashme, duke thënë se shpërthimi nuk kërkon vaksinime masive sepse masat si higjiena dhe sjellja e sigurt seksuale do të ndihmojnë në kontrollin e përhapjes.

OBSH ka regjistruar më shumë se 250 infeksione të konfirmuara dhe të dyshuara të lisë së majmunit, me një përhapje gjeografike që është e pazakontë për sëmundjen e cila është e pranishme në Afrikën  Perëndimore dhe Qendrore. Shumë, por jo të gjitha rastet janë raportuar tek burrat që kryejnë marrëdhënie seksuale me persona të të njëjtit seks./ Klan News

Pas