Bota

Gjermania: Nëse do mundej do t’i ndalonim importet e naftës ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:47 - 21/03/22 |
el ida

“Nëse do të mund të ndalonim importet e naftës ruse, do ta bënim atë automatikisht.”

Kështu tha në Bruksel Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock.

“Nuk është çështja nëse duam apo jo, por sa të varur jemi dhe për shembull Gjermania importon shumë naftë nga Rusia si dhe vendet e tjera të BE-së. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të flasim me njëri-tjetrin. për të kuptuar se si mund ta reduktojmë këtë varësi. Tani jemi duke përgatitur hapat që do të zbatohen shumë shpejt në të ardhmen.”/Opinion.al

 

Pas