Bota

Gjermania do të dërgojë armë të reja në Ukrainë,Scholz:Nuk synojnë territorin rusBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:14 - 01/06/22 |
Opi Nion

Gjermania është zotuar të dërgojë një sërë armësh për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë.

Duke folur në parlamentin gjerman të mërkurën, kancelari Olaf Scholz tha se Gjermania do të ofrojë sisteme të mbrojtjes tokë-ajër me rreze të mesme – më moderne në armatimin e saj – të cilat do t’i lejojnë Ukrainës “të mbrojë një qytet të tërë të madh nga sulmet ajrore ruse”.

Scholz premtoi gjithashtu se do t’i japë Ukrainës një radar gjurmues i cili është i aftë të zbulojë obuset e armikut, mortajat dhe artilerinë e raketave – si dhe raketahedhës të shumtë, në hap me ato që dërgohen nga SHBA.

Kancelarja përsëriti se raketat nuk do të jenë në gjendje të synojnë territorin rus.

Ai vjen pas lutjeve të Kievit, si dhe partive opozitare gjermane, për të rritur dërgesat e armëve të rënda në Ukrainë.

Më shumë se 15 milionë municione, 100,000 granata dore dhe më shumë se 5,000 mina antitank janë dorëzuar në Ukrainë nga Gjermania që nga shpërthimi i luftës në shkurt./Opinion.al

 

Pas