Bota

Gjermani/ Mbi 1 mijë viktima nga koronavirusi në 24 orë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:16 - 30/12/20 |
Opi Nion

Është rritur numri i viktimave nga koronavirusi në Gjermani. Sipas Institutit Robert Koch, në 24 orët e fundit janë regjistruar 1129 viktima.

Raportimet shqetësuese vinë ndërsa Gjermania ka nisur zyrtarisht fushatën e saj të vaksinimit dhe ka siguruar 30 milionë doza shtesë të vaksinës së Pfizer dhe Biontech, duke thyer kështu paktin europian.

Vendimi u komentua me nota zhgënjimi rreth Europës, dhe polemika për shpërndarjen e padrejtë të dozave, me Gjermaninë që ka siguruar më shumë se shtetet e tjera.

Pas