Bota

Gjenerali i ri i Putinit që do drejtojë sulmin në Ukrainë, njihet si i ashpërBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:33 - 15/10/22 |
Opi Nion

Lufta shkatërruese e presidentit rus Vladimir Putin kundër Ukrainës po lëkundet. Tani, ka një gjeneral të ri në krye – me reputacionin si i ashpër.

Pasi Ukraina riktheu kohët e fundit më shumë territor sesa ushtria ruse në gjashtë muajt e fundit, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë të shtunën e kaluar emëroi Sergey Surovikin si komandantin e saj të ri të përgjithshëm për operacionet në luftë.

Veçanërisht, ai ka luajtur më parë një rol të rëndësishëm në operacionet e Rusisë në Siri si Komandant i Përgjithshëm i Forcave Ajrore Ruse, ku avionët luftarakë rusë shkaktuan shkatërrim të gjerë në zonat e kontrolluara nga rebelët.

CNN foli me një ish-toger të forcave ajrore ruse, Gleb Irisov, i cili shërbeu nën drejtimin e tij në Siri.

Ai tha se Surovikin ishte “shumë afër regjimit të Putinit” dhe “kurrë nuk kishte ambicie politike, kështu që gjithmonë ekzekutonte një plan pikërisht ashtu siç dëshironte qeveria”.

Analistët thonë se emërimi i Surovikin ka shumë pak gjasa të ndryshojë mënyrën se si forcat ruse po kryejnë luftën, por se ai flet për pakënaqësinë e Putinit me operacionet e mëparshme komanduese. Gjithashtu, ka të ngjarë të ketë për qëllim “zbutjen” e bazës nacionaliste dhe pro-luftës brenda vetë Rusisë, sipas Mason Clark, Drejtues i Rusisë në Institutin për Studimin e Luftës (ISË).

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov, i cili i ka bërë thirrje Rusisë që të “marr masa më drastike” duke përfshirë përdorimin e “armëve bërthamore me rendiment të ulët” në Ukrainë pas pengesave të fundit, përshëndeti emërimin e Surovikin, i cili pati shërbimin e parë në Afganistan në vitet 1980. Lëvdata nga Kadyrov, i cili është një aleat kyç i Putinit, është ndoshta domethënëse, pasi ai vetë është i njohur për shtypjen e të gjitha formave të mospajtimit.

“Unë personalisht e njoh shumë mirë Sergein për gati 15 vjet. Mund të them patjetër se ai është një gjeneral dhe luftëtar i vërtetë, komandant me përvojë, kokëfortë dhe largpamës, i cili gjithmonë merr mbi të gjitha patriotizmin, nderin dhe respektin”, postoi Kadyrov në rrjetet sociale, pas lajmit për emërimin e Surovikin të shtunën e kaluar. “Grupi i ushtrisë së bashkuar është tani në duar të sigurta,” shtoi ai./Opinion.al

Pas