Bota

Gjendet i vdekur në Turqi ish-agjenti sekret britanik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:48 - 11/11/19 |
el ida

Vdekja e James Gustav Le Mesurier, ish-agjent i shërbimeve sekrete britanike është tejet e mistershme. Trupi i pajetë i tij u gjet gjatë natës në Stamboll, jo larg banesës ku banonte prej kohësh.

Le Mesurier, kishte themeluar një organizatë me emër “Mayday Rescue” me seli në Amsterdam dhe Stamboll. Ai ishte i financuar edhe nga OKB për të trajnuar në Siri disa vullnetarë të quajtur “Helmetat e Bardha”.

Ndërkaq qeveria siriane por edhe Rusia dhe Irani prej kohësh akuzonin britanikun si një spiun aktiv që fshihej pas vullnetarizmit.

“Helmetat e Bardha” prej vitesh kanë si objektiv ndihmën e viktimave të bombardimeve, aktivitet për të cilin mbretëresha Elizabeta II i ka dhënë Le Mesurier titullin kalorës./Opinion.al

Pas