Politikë

Gara për KQZ-në e re, PD “djeg” ish-zv-kryeministrin e saj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:01 - 02/10/20 |
Opi Nion

Pasditen e sotme është mbledhur komisioni i posaçëm për zgjedhjen e 12 anëtarëve të KQZ-së së re duke bërë skualifikimit dhe më pas i nisi parlamentit emrat për votim për trupën e re të institucionit që do të menaxhojë zgjedhjet e 25 prillit të 2021.

Partia Socialiste propozoi për kryekomisioner: Ardjan Myslimaj, Ilirjan Celibashin dhe Ilir Rusmajlin. Përfaqësuesi i posaçëm i opozitës, Oerd Bylykbashi skualifikoi Ilir Rusmajlin, i cili ka qenë ish-zv-kryeministër dhe ministër i Partisë Demokratike, raporton gazetarja e Abc News Esiona Konomi.

Kuvendi do të zgjedhë të hënën kreun e ri të KQZ-së për 7 vitet e ardhshme mes Myslymajt dhe Celibashit. PS-ja i skualifikon PD-së Hysen Osmanin, në votim të hënën shkon Lealba Pelingu dhe Agron Haxhimali për numrin dy të KQZ-së për 4 vitet e ardhshme, që do të ketë një detyrë të veçantë, përgatitjen e procesit të identifikimit biometrik.

Për KAS-in propozohen nga PS-ja Ervin Lako, Koli Bele dhe Ilir Rusmajli, Ledio Braho dhe Elvis Cefa nga PD. Për Këshillin Rregullator nga PS-ja propozohet që kryetare të jetë Ilirjana Nano, ndërsa anëtarë Dritan Çaka dhe Odeta Berberi, nga opozita anëtarë do të jenë, Helga Vukaj e PD dhe nga LSI Muharrem Cakaj./ Abc News

Pas