Bota

Gafa e ish-presidentit Bush, ngatërron Ukrainën me Irakun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:37 - 19/05/22 |
Opi Nion

Në një event në Dallas ish-Presidenti i SHBA George W Bush ka dënuar sulmet ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Por, gjatë fjalimit të tij Bush kaloi dhe një moment të sikletshëm, pasi ngatërroi Ukrainën me Irakun.

“Rezultati është mungesa e kontrolleve dhe ekuilibrave në Rusi dhe vendimi i një njeriu për të nisur një pushtim tërësisht të pajustifikuar dhe brutal të Irakut”. Ai e korrigjoi shumë shpejt duke thënë “E kam fjalën për Ukrainën”,-tha Bush.

Bush urdhëroi pushtimin e Irakut në 2003 për të gjetur dhe shkatërruar armët e pretenduara të shkatërrimit në masë që nuk u gjetën kurrë. Konflikti i zgjatur shkaktoi qindra mijëra viktima dhe zhvendosi shumë të tjerë.

Pas