Life Style

Fshati ku lindin më shumë binjakë se kudo, arsyeja mund të jetë e frikshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:40 - 16/10/18 |
el ida

Cândido Godói është një qytezë prej 7000 banorësh në jug të Brazilit. Ajo që e bën të veçantë është numri jashtëzakonisht i lartë i binjakëve.

Niveli i lindjeve të tyre në këtë fshat është 10 herë më i lartë se mesatarja kombëtare dhe askush nuk e di përse.

 

Në qytetin e binjakëve, “të shohësh dyshe” është një normalitet, thotë BBC. Çdo dy vjet zhvillohet një festival për qindra binjakët e lindur atje.

Banorët vetë nuk e shikojnë si diçka të jashtëzakonshme sepse janë mësuar me këtë gjë, por jashtë fshatit, kureshtja është e madhe.

Përse ndodh pikërisht këtu? Një lloj shpjegimi edhe mund të ketë.

Qyteza ka qenë e kolonizuar nga gjermanët. Edhe sot, 80 % e popullatës është me prejardhje gjermane, 13% polakë dhe 7% etni të tjera.

Qarkullojnë disa teori sipas të cilave e gjithë kjo lidhet me nazistet. Një pjesë e vendasve pretendojnë se Jozef Mengele, i njohur ndryshe si “Engjëlli i Vdekjes”, është parë këtu në vitet 1960 përpara se të largohej prej Amerikës së Jugut dhe ka qenë i famshëm sidomos për eksperimentet që bënte me binjakët në Aushvic.

Pas