Bota

Franca, Gjermania dhe Italia mbështesin integrimin e Ukrainës në BEBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:13 - 16/06/22 |
Opi Nion

Sot liderët e Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Rumanisë kanë mbështetur kandidaturën e Ukrainës për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Presidenti francez Emmanuel Macron është shprehur në Kiev se të gjithë liderët që vizituan ditën e sotme Kievin janë mbështetës që Ukraina të fitojë statusin e kandidatit të menjëhershëm për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Macron ka premtuar gjithashtu se Franca do t’i dorëzojë Ukrainës gjashtë armë shtesë me rreze të gjatë veprimi.

Nga ana tjetër, Volodymyr Zelensky është shprehur se pushtimi i Rusisë përbën agresion kundër të gjithë Europës. Zelensky shton se sa më shumë armë të marrë Ukraina nga vendet perëndimore, aq më shpejt do të jetë në gjendje të dalë nga lufta.

Zelensky shton se ka diskutuar me liderët e Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Rumanisë për mundësinë e sanksioneve të mëtejshme kundër Moskës.

Pas