-Jetë dhe Stil

FOTO / Si e ka frymëzuar koronavirusi artin e rrugës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:29 - 18/04/20 |
Al Do

Arti i rrugës është një nga format më ekspresive të fenomeneve të ndryshme. Fuqia e tij qëndron në faktin se njerezit i kalojnë pranë çdo ditë dhe nuk mund të shmangin dot muralet plote ngjyra të cilat kanë gjithmonë një mesazh për të treguar.

Koronavirusi, fenomeni kryesor jo vetëm i këtyre ditëve i cili ka vendosur si asnjëherë më parë në rrezik shëndetin e njerëzve në gjithë botën, është bërë muzë frymëzimi për shumë artisë.

Një pjesë të muraleve e kemi sjellë më poshtë në disa foto. Të ndryshme në forma ama të përbashkëta në përmbajtje. Mesazhi që kërkojnë të përcjellin shihet qartë se është jo vetëm frika që ka mbërthyer njerëzit të cilët janë detyruar tashmë të dalin me maska por ato shërbejnë edhe si një formë sensibilizimi dhe shprese.

Antwerp, Belgjikë – 26 Mars 2020

Chennai, Indi- 13 prill 2020

Tokyo, Japoni- 7 prill 2020

Staf mjeksor si superheronj, pikturë nga Jurgen Massage ‘Massi’

Gland, Zvicër- 5 prill 2020

 Në nje restorant Indian në Hong Kong

Johannesburg, Afrikë e Jugut, 10 prill 2020

Hamm Gjermani, dita e Pashkëve

 

Glasgow, Britani e Madhe- 4 prill 2020

Neë Bedford, Massachusetts, SHBA

Angli e Veriut- 3 prill 2020

Pragë, Republikë Çeke- 6 prill 2020

Chennai, Indi- 13 prill 2020

Athinë, Greqi .

/Opinion.al

Pas