Bota

Foto/Putin takohet me kryeministrin armen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:27 - 19/04/22 |
Opi Nion

Mediat ndërkombëtar kanë publikuar pamjet e presidentit rus Vladimir Putin duke u takuar me kryeministrin armen, Nikol Pashinyan, në një rezidencë qeveritare jashtë Moskës.

Kremlini raportoi më herët se të dy udhëheqësit planifikonin të diskutonin çështjet aktuale të marrëdhënieve dypalëshe, si dhe masat për rivendosjen e lidhjeve ekonomike dhe të transportit në rajon.

Pala armene pret gjithashtu që një traktat i mundshëm paqeje midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të jetë në qendër të agjendës së takimit.

Pashinyan planifikon gjithashtu të takohet me homologun e tij rus, Mikhail Mishustin, gjatë vizitës së tij zyrtare dyditore.

Skenat vijnë vetëm një javë pasi Putin dhe Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko u takuan dhe vizituan kozmodromin Vostochny në lindjen e largët të Rusisë.

Pas