Aktualitet

FOTO/ Moti i keq në Korçë, disa fshatra pa energji elektrike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:04 - 30/01/21 |
Semiljana Azizi

Qarku i Korçës vijon të ketë problematika nga moti i keq. Në një njoftim zyrtar thuhet se reshjet e shiut, të shoqëruara edhe me erë, kanë shkaktuar shkëputje të energjisë elektrike në disa fshatra.

Përkatësisht, në Dardhas 5 fshatra që furnizohen nga fidri i Maliqit janë pa energji. Në Velçan gjithashtu ka disa fshatra pa energji elektrike, si dhe në njësinë Proptisht rezultojnë 2 fshatra pa energji elektrike.

Njoftimi:
Ne Qarkun Korce, gjate nates ka patur reshje te dobeta shiu
Temperatura ka qene ne vlerat pozitive.

Kalueshmeria ne akset rrugore nacionale kryhet normalisht dhe pa probleme.
Ne segmentin e Dardhes nga km 8 deri ne km 13 nga firma kontraktore po punohet me kriposje, sepse ne kete zone ka patur rreshje te perziera shi + debore.
E pa hapur nga debora vazhdon te jete rruga rrurale shtylle- Panarit, ne NJ.A. Vithkuq.
Nga informacionet e dhena nga OSHEE, pa energji eshte zona e Lekasit + disa fshatra te NJA Moglice peshtani , kodrasi.
Pa energji jane fshatrat Peshkepi dhe Lumas Pogradec, si dhe disa fshatra qe furnizohen nga fidri i Mollasit Erseke.
Jemi ne ndjekje te situates./Opinion.al

 

Pas