Aktualitet

FOTO/I kërkuar për korrupsion, arrestohet Kreu i Dhomës së Avokatisë Lezhë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:06 - 16/06/20 |
Al Do

Policia e Kurbinit ka arrestuar sot avokatin Sami Dema pasi ky i fundit ishte shpallur në kërkim nga SPAK për korrupsion.

Në njoftimin zyrtar të policisë thuhet se 56-vjeçari ishte shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Tiranë, më datë 09.06.2020 i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale ”Korrupsion aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj  personave që ushtrojnë funksione publike”.

Dema mësohet se është edhe Kryetari i Dhomës së Avokatisë në Lezhë.

Në vitin 2019, specialistët për Krimin Ekonomik e Financiar në DVP Lezhë kanë referuar materialet procedurale në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për këtë shtetas, pasi ky shtetas, me profesion avokat, iu merrte lekë shtetasve të ndryshëm, me qëllim për të ndikuar tek prokurori apo gjyqtari, për lehtësim të masës së dënimit.

Pas