Aktualitet

Forcës Ajrore shqiptare i shtohen helikopterët “Black Hawk”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:49 - 29/05/20 |
Al Do
Me emrin pas udhëheqësit të luftës së Amerikës, Black Hawk, UH-60A hyri në shërbim me Ushtrinë Amerikane në 1979, për të zëvendësuar Bell UH-1 Iroquois si helikopterin e transportit taktik të Ushtrisë. Seria e helikopterëve Black Hawk mund të kryejë një gamë të gjerë misionesh, duke përfshirë transportin taktik të trupave, luftën elektronike dhe evakuimin për qëllime mjekësore.
Projekti për pajisjen e Forcës Ajrore me këta helikopterë mori rrugë një vit më parë gjatë vizitës që ministrja Xhaçka zhvilloi në Gardën Kombëtare e New Jersey. /Opinion.al

Pas