Bota

Ky vend raporton se i ka mbetur vetëm 1 rast aktiv me COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:58 - 29/05/20 |
Al Do

Zelanda e Re ka treguar ndër rezultatet më të mira në botë, në parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri.

Vendi raporton aktualisht vetëm një rast aktiv me COVID-19.

Ndër masat e para që mori qeveria e Zelandës së Re, ishte mbyllja e plotë e kufijve, më 25 mars. Në atë kohë, nuk kishte asnjë viktimë të shënuar nga sëmundja dhe në të gjithë vendin ishin vetëm 100 raste aktive me koronavirus.

Deri më tani në Zelandën e Re janë regjistruar gjithsej 1,500 raste të infektuarve dhe 22 vdekje.

Muajin e kaluar, zyrtarët thanë se vendi kishte fituar betejën kundër pandemisë.

Masat e izolimit janë lehtësuar duke lejuar tubimin e deri 100 personave. /Opinion.al

Pas