Bota

Florida përballë uraganit Ian, përmbytje dhe…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:51 - 28/09/22 |
Opi Nion

Përmbytje, shkatërrim dhe reshje të dendura shiu solli uragani Ian në brigjet juglindore të Floridas, duke ngritur autoritetet në alarm, ndonëse ishin përgatitur më herët.

Stuhia e kategorisë së 4, mbërriti në Gjirin e Tampës me erëra deri në 250 km në orë, pasi kishte lënë pa drita Kubën, të cilën e goditi më herët.

Sipërfaqe të mëdha në Fort Myers, Naples dhe ishullin Sanibell tashmë janë nën ujë, ndërkohë që plazhi i Fort Myers është zhdukur përkohësisht.

Shërbimi Kombëtar i Motit parashikon se uragani do të forcohet në orët në vijim duke thënë se pasojat pritet të jenë shkatërrimtare.

 

Pas