Bota

Flamuri i BE në Harkun e Triumfit, reagon ekstremi i djathtë: Të indinjuar  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:44 - 01/01/22 |
Opi Nion

Instalimi i flamurit evropian nën Harkun e Triumfit në Paris për të festuar fillimin e presidencës franceze të BE-së ka ndezur polemika në Francë.

Kandidatët presidencialë të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen dhe Eric Zemmour thanë se ishin “të indinjuar” që flamuri francez u zëvendësua nga ai i BE-së “mbi varrin e ushtarit të panjohur”.

“Flamuri francez padyshim që do të riinstalohet, është një nismë simbolike dhe e përkohshme”, u përgjigj Sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane, Clément Beaune, duke e cilësuar diskutimin si një “polemikë sterile”./Opinion.al

 

 

Pas