-Jetë dhe Stil

Fjalët e para që bebet i thonë, mund të parashikohenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:56 - 26/01/17 |
b.f

Sipas një studimi të fundit, fjalët e para që bebet i thonë, mund të parashikohen

Një zbulim i tillë u bë gjatë një hulumtimi të zhvilluar në Universitetin Indiana.

Psikologët e këtij universiteti,  kanë treguar se fjalët e para të foshnjave janë të lidhura ngushtë përvojat e tyre vizuale (shqisën e të shikuarit), transmeton Klan Kosova.

Gjetjet gjithashtu sugjerojnë edhe mundësi të reja për trajtimin e fëmijëve me autizmëm dhe vështirësi në të folur.

Rezultatet e studimit zbuluan një lidhje të fortë midis objekteve më të shpeshta që shohin fëmijët dhe “emrave të parë”.

Pra nëse një fëmijë sheh për një kohë të gjatë nënën dhe dëgjon këtë fjalë, me shumë mundësi kjo do të jetë dhe fjala e tij e parë.

Pas