Bota

Finlanda gati mbylljen e vizave për turistët rusë:Vrasinë në Ukrainë e pushojnë këtuBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:56 - 31/07/22 |
Opi Nion

Qeveria finlandeze po vihet nën presion publik dhe politik për të mbyllur kufirin lindor të BE-së me Rusinë.

Një sondazh nga Agjencia Finlandeze e lajmeve sugjeron mbështetje të fortë për ndalimin e vizave të reja turistike për qytetarët rus.

Reagime ka patur dhe nga media të tjera vendase. “Nuk është e pranueshme që Finlanda të lejojë turistë rus për të kaluar pushimet dhe për të shpenzuar paratë e tyre këtu, ndërkohë që Rusia po shkatërron Ukrainën dhe po vret qytetarë të saj” thuhet në editorialin e gazetës Iltalehti.

Estonia, Letonia dhe Lituania nuk pranojnë aplikime për viza turistike. Mbyllja e kufijve do të dërgonte një mesazh të qartë për rusët të cilët po injorojnë krimet e luftës dhe po mbështesin agresionin e saj.

Pas