Aktualitet

Fillon marshimi për të miturën nga Kavaja dhe viktimat e përdhunimeve


               Publikuar në : 11:04 - 10/02/19 |
b.f

Qytetarët dhe shoqëria civile kanë dalë sot të protestojnë për të miturën nga Kavaja dhe të gjithë viktimat e abuzimeve seksuale.  Mbledhja u bë në Ministrinë e Arsimit dhe nga aty, qytetarët marshojnë drejt Drejtorisë së Policisë. Mësohet se nuk do të ketë prononcime për mediat, vetëm protestë paqësore.

Qytetarët kanë shpërndarë mesazhe ndërgjegjësuese nëpërmjet pankartave. Ata shkruajnë se shkaku i përdhunimeve janë përdhunuesit, jo ndikimi nga media, rrjetet sociale, veshja apo flirti.

51847728_10216562253582334_2816745307696529408_n 51752236_10219032357063207_4457535969976909824_n 52308113_10219032353743124_2232780843800068096_n 51752238_10216562253822340_6880028096221675520_n 51848095_10216562253342328_1637195504070688768_n shoqeria-civile-proteste Shoqeria-civile-1 (1) Shoqeria-civile-2 Protesta-MAS-1 Protesta-MAS-5 Protesta-MAS-4 Protesta-MAS-3 protesta-per-Kavajen-3 Shoqeria-civile-3
<
>

Ky marshim mori shkak nga rasti skandaloz i përdhunimit të një vajze 13 vjeçare nga Kavaja. Ajo u shantazhua dhe u abuzua nga një grup prej 8 djemsh, të cilët tashmë kanë rrëfyer për krimin. Pak ditë më vonë u bë publik edhe rasti i një vajze nga Drenasi në Kosovë. Ajo ishte abuzuar nga mësuesi i saj dhe nga hetuesi i policisë tek i cili shkoi të denoncojë rastin/E.L

Pas