Aktualitet

Festë në Greqi, pritet fluks automjetesh në pikat kufitare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:33 - 15/08/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme është festa e Shën Marisë në Greqi dhe si pasojë pritet fluks automjetesh në pikat kufitare Greqi-Shqipëri.

Mediat helene kanë bërë një njoftim në formë kërkese për automjetet që vendosin të kalojnë kufirin me Greqinë, për të shmangur fluksin në pikat e mëdha hyrëse.

Nga pika kufitare e Kakavijës, pala shqiptare ka bërë thirrje të vazhdueshme për të shfrytëzuar të gjithë orarin e vendosur të hyrje – daljeve përgjatë 24 orëve dhe kalimin e shtetasve edhe në pikat e tjera kufitare veç asaj të Kakavijës, me qëllim evitimin e radhëve të gjata.

Veç Kakavijës, dy shtetet fqinje kanë pikat doganore të Kapshticës në Korçë, Tre urat në Përmet dhe Qafebotës në Sarandë.

Pas