Kryesore

Deklarata e Ramës, Haradinaj:Kosova të pranojë afganët, të jetë pranë SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:51 - 15/08/21 |
Opi Nion

Pas deklaratës së kryeministrit Rama për pranimin e emigrantëve afganë në Shqipëri, kërkesë kjo e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka reaguar edhe ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Hradinaj thotë se Kosova duhet të jetë vullnetare në strehimin e disidentëve afganë dhe të jetë pranë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ashtu siç ishin ata u ndodhën pranë tyre, kur u riatdhesuan shtetasit e Kosovës nga Siria.

“Kosova të jetë vullnetare në strehimin e disidentëve afganë dhe të jetë pranë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ashtu siç ishin ata pranë nesh, kur riatdhesuam shtetasit e Kosovës nga Siria!”.

Më herët, Rama, tha se Kosova duhet t’i përgjigjet pozitivisht strehimit të afganëve nëse kërkohet nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Nuk e di nëse amerikanët i kanë kërkuar edhe Kosovës të strehojë afganët që u ekspozuan si miq dhe mbështetës të ushtrive aleate; uroj që në rast se po, Qeveria e Kosovës të përgjigjet pozitivisht, për nderin e saj e të Kosovës sigurisht”, tha Rama./Opinion.al

 

Pas