Bota

Fantazma e Kievit, si u krijua legjenda e heroit fluturues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:15 - 01/05/22 |
Opi Nion

Që në ditët më të hershme të luftës, përdoruesit e mediave sociale në Ukrainë përshëndetën një hero të eterëve – një pilot që (sipas tyre) rrëzoi dhjetëra avionë luftarakë rusë. Emri i tij: “Fantazma e Kievit”.

“Fantazma e Kievit” nuk është zbuluar kurrë deri më tani dhe siç tregojnë të gjitha provat është një krijim i ukrainasve dhe jo një person real.

Sipas legjendës, asi fluturues ka rrëzuar deri në 40 luftëtarë të armikut – diçka që është një arritje e pabesueshme pasi Rusia kontrollon qiejt në Ukrainë.

Tani, Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës ka paralajmëruar në Facebook se “Fantazma e Kievit” “është një superhero-legjendë, personazhi i të cilit është krijuar nga ukrainasit!”.

“Ne i bëjmë thirrje komunitetit ukrainas që të mos neglizhojë rregullat bazë të kujdesit për informacion”, thuhet në deklaratë, duke u bërë thirrje qytetarëve që “të kontrollojnë burimet e informacionit përpara se ta shpërndajnë atë”.

Raportet e mëparshme kishin sugjeruar se “Fantazma e Kievit” ishte major Stepan Tarabalka, 29 vjeç. Autoritetet konfirmuan se ai ishte vrarë në një betejë më 13 mars dhe i ishte dhënë medalja “Hero i Ukrainës” pas vdekjes së tij.

Tani, forcat ajrore theksojnë se “Tarabalka nuk është “Fantazma e Kievit” dhe nuk ka rrëzuar 40 avionë.

Ekspertët ushtarakë i thanë BBC-së se dyshonin se një pilot mund të kishte rrëzuar deri në 40 avionë rusë.

Historiani ushtarak ukrainas Mikhail Zirokhov e përshkroi historinë e “Fantazmës së Kievit” si një rast klasik të “propagandës për rritjen e moralit”.

Duke folur për BBC nga Chernihiv, ai vuri në dukje se në ditët e para të luftës, rusët dominonin hapësirën ajrore të Ukrainës, kështu që një pilot ukrainas mund të kishte rrëzuar “vetëm dy ose tre” luftëtarë armik.

“Kjo propagandë është e nevojshme, sepse forcat tona të armatosura nuk janë aq të forta dhe shumë besojnë se ne nuk mund të jemi të barabartë me ta [rusët]. Ne kemi nevojë për të në kohë lufte,” tha ai.

Fakti që pilotët ukrainas vazhdojnë t’i rezistojnë fuqimisht përpjekjes së rusëve për të marrë kontrollin e plotë të hapësirës ajrore duke fluturuar me avionë luftarakë MiG-29 gjithnjë e më të vjetër, ka frymëzuar këtë legjendë moderne./Opinion.al

Pas