-Jetë dhe Stil

Faktorët që ju pengojnë të flini mirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:46 - 07/06/19 |
xhu lia

Shpesh ankohemi se nuk bëjmë një gjumë të mirë dhe padyshim ky është një nga faktorët që jemi të lodhur dhe jo produktiv gjatë ditës. Duket se ekzistojnë disa faktorë që ndikojnë në problemet me gjumin. Sipas ekspertëve dy gjëra mund të ndikojnë negativisht  në cilësinë e gjumit nëse bëhen përpara se të flemë.

Të konsumoni mish

E preferueshme është që përpara se të flini të hani lehtë, nëse nuk doni që vakti të ndikojë negativisht. Tretja e proteinave në trup shpesh është punë intensive e vështirë, ndërsa trupi është në një gjendje tjetër duke u përgatitur për pushim.

Mos vishni të brendshme të ngushta

Rrobat që janë shumë të ngushta nuk lejojnë që të bëhet një gjumë i rehatshëm. Gjithashtu ato ndikojnë në rritjen e temperaturës trupore si dhe në zvogëlimin e nivelit të serotoninës. E këshillueshme do të ishte të kishit pizhama të rehatshme, të gjera dhe prej pambukut. Rrobat e ngushta mund të ngadalësojnë edhe qarkullimin e gjakut duke shkaktuar edhe mpirje./Opinion.al/

Pas