Sport

Euro2020/ Luhet sot Ukrainë-Angli, Roma “blindohet” nga policia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:51 - 03/07/21 |
Opi Nion

Të mësuar të luajnë në “Wembley” britanikët do transferohen mbrëmjen e sotme në Romë, ku dhe do kërkojnë gjysmëfinalen e Euro 2020 përballë Ukrainës.

Bëhet me dije se organizatorët kanë marrë masat e nevojshme që mbarëvajtja e kësaj përballjeje të shkojë sipas planit dhe për këtë, në qytet janë marrë të gjithë masat e nevojshme për të kufizuar rreziqet.

Roma dhe stadiumi “Olimpico” janë të blinduara. Ka të paktën pesë pika kontrolli përreth stadiumit për të parë çdo lëvizje në hyrje, teksa konfirmohën të paktën tre mijë agjentë në gatishmëri.

Mësohet se shumica e tifozëve anglezë mbërritën dje nga qytete të tjera italiane ose nga vendet e BE-së. Nga ana tjetër të paktën 200 tifozë të tjerë të kombëtares së Southgate mund të kenë mbërritur sot në Romë, pavarësisht nga kufizimet, detyrimi i karantinës dhe certifikata që vërteton negativitetin të tamponit.

Pas