Aktualitet

Euro afër nivelit më të lartë në dy vite e gjysmë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:20 - 29/01/21 |
Doriana Çepunaj

Euro shënoi pak ndryshime, duke u këmbyer  në 1.2216 $, afër nivelit më të lartë të dy viteve e gjysmë, prej 1.2273 $, të arritur këtë muaj.

Ndërsa presionet mbi dollarin u lehtësuan, pasi Presidenti Donald Trump u tërhoq nga kërcënimi për të bllokuar një faturë ndihme COVID-19.

Trump nënshkroi në ligj paketën e ndihmës dhe shpenzimeve pandemike prej 2.3 trilionë dollarësh, duke shmangur një mbyllje të pjesshme të qeverisë federale që do të kishte filluar të martën.

Paundi qëndroi poshtë nivelit të lartë prej 2 vitesh e gjysmë në sesionin aziatik pas marrëveshjes tregtare Brexit që nuk mbulon sektorin financiar të Britanisë./Monitor

Pas