Bota

Erdogan zbulon bisedat me Presidentin rus: Putin, i gatshëm për t’i dhënë fund luftësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:24 - 20/09/22 |
Opi Nion

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se beson se lideri rus po kërkon t’i japë fund luftës që filloi në Ukrainë dhe se do të bëhet një “hap i rëndësishëm” për këtë.

Në një intervistë me transmetuesin amerikan PBS, udhëheqësi turk foli për “diskutimet shumë të gjera” të zhvilluara me Putinin në një samit në Uzbekistan javën e kaluar.

“Ai në fakt po më tregon se është i gatshëm t’i japë fund luftës sa më shpejt të jetë e mundur,” -tha Erdogan. “Kjo ishte përshtypja ime, sepse mënyra se si po shkojnë gjërat tani është mjaft problematike”-vijoi ai.

Ai tha gjithashtu se 200 “pengje” do të shkëmbeheshin së shpejti midis dy palëve, por pa dhënë detaje të mëtejshme se kush do të përfshihej në një shkëmbim të tillë të burgosurish.

Erdogan ka ndërmjetësuar gjatë luftës, duke shfaqur një qëndrim “të balancuar” të Turqisë anëtare të NATO-s, ndërsa kundërshton sanksionet perëndimore ndaj Rusisë.

Ai ndihmoi OKB-në të ndërmjetësonte një rifillim të eksporteve të grurit nga Ukraina dhe tha javën e kaluar se po përpiqej të organizonte bisedime të drejtpërdrejta për armëpushim.

Ndërkohë, dy muaj pasi forcat ruse morën kontrollin mbi të gjithë rajonin lindor të Luhanskut, Ukraina ka rimarrë një pjesë të territorit.

Udhëheqësi ukrainas i Luhansk, Serhiy Haidai tha se forcat ruse ishin tërhequr nga fshati Bilohorivka.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se “pushtuesit janë qartë në një panik”.

Pas