Bota

Erdogan ngrin marrëveshjen e helikopterëve pasi Draghi e quajti diktator


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:49 - 11/04/21 |
Opi Nion

Zmërimi i Rexhep Tajip Erdogan i provokuar nga komentet negative të kryeministrit italian Mario Draghi ndaj tij, sipas gazetave italiane, ka ngrirë një marrëveshje për blerjen e helikopterëve me vlerë 70 milion euro.

Sipas gazetave “La Repubblica” dhe “Il Fatto Quotidiano”, autoritetet turke kërkojnë falje nga qeveria italiane dhe nuk do të kënaqen përmes sqarimeve të kanaleve diplomatike.

Më konkretisht, sipas “La Repubblica”, shitja e dhjetë helikopterëve AË169 të grupit shtetëror italian Leonardo, i cili ishte rënë dakord që nga marsi, “ngriu”.

Kostoja totale e tregut është afër 70 milion euro, me mundësinë e marrëveshjeve shtesë, me një vlerë totale prej 150 milion euro.

Polemika shpërtheu të enjten, kur Mario Draghi e quajti Erdogan një “diktator” dhe foli për “sjelljen e tij të pahijshme” gjatë një vizite nga Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në Turqi.  Presidenca turke kishte vendosur vetëm dy karrige për takimin e Evropianëve me Erdogan, ndërsa Ursula von der Leyen nuk kishte ku të ulej.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşo e qaujti “retorikë të papranueshme populiste” deklaratën e Draghit.

Në të njëjtën kohë, ambasadori Italian në Ankara u thirr për t’i shpjeguar Ministrisë së Jashtme Turke qëndrimin dhe deklaratat. Përveç “ngrirjes” së marrëveshjes, Turqia duket se u ka dërguar paralajmërime tre kompanive italiane që operojnë në Turqi. Midis tyre është Ansaldo Energia, e cila ndërton termocentrale bërthamore në vendin fqinj. Tregtia midis dy vendeve, kujton gazeta, tejkalon 17 miliardë euro në vit./Opinion.al

Pas