Aktualitet

Emri/Shkarkimi i Elisabeta Imeraj, vendoset drejtuesi i Prokurorisë së Tiranës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:26 - 28/04/22 |
Opi Nion

Një ditë pas shkarkimit të kryeprokurores së Tiranës, Elisabeta Imeraj, nga detyra KLP ka caktuar edhe drejtuesin e përkohshëm të Prokurorisë së Tiranës.

Mësohet se Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka caktuar Arens Çelën si drejtues të Prokurorisë së Tiranës.

Sipas Klan News, Arens Çela do të jetë drejtues i komanduar në Prokurorinë e Tiranës.

Arens Çela ka qenë më parë prokuror në ish-Gjykatën e Krimeve të Rënda.

Kujtojmë se Imeraj u shkarkua dje nga KPA pasin iu gjetën probleme në të 3 kriteret e vendosura.

Sipas Kolegjit të KPA-së, kryeprokurorja e Tiranës ka pasur probleme lidhur dhe me kontrollin e figurës, ndërsa ka përmendur faktin se sipas trupit gjykues, prokurorja ka mbajtur qëndrime kontradiktore lidhur me një dënim, që ish-kunati i saj ka pasur për vepra penale që e bëjnë atë person të përfshirë në krimin e organizuar. Po ashtu, sa i përket aftësive profesionale, Kolegji ka deklaruar se në një çështje hetimore ka pasur “mangësi”./Opinion.al

Pas