Bota

Elon Musk: Europa të rikthejë centralet bërthamore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:38 - 07/03/22 |
el ida

Elon Musk i kërkon Evropës të rikthejë në punë reaktorët bërthamorë. Në një postim në Twitter të rilançuar menjëherë nga Bild në internet, sipërmarrësi vizionar amerikan, i cili do të hapë një Gigafactory në Brandenburg, shkruan në Twitter: “Shpresohet që tani është plotësisht e qartë se Evropa duhet të riaktivizojë termocentralet bërthamore që janë mbyllur dhe të rrisë aktivitetin e atyre që ka në përdorim.

Kjo është thelbësore për sigurinë kombëtare dhe ndërkombëtare, shton ai. “Për më tepër, energjia bërthamore është shumë më e mirë se ajo e prodhuar nga djegia e hidrokarbureve për ngrohjen globale.”/ Opinion.al

Pas