Kronikë

Ekzekutoi bosin shqiptar të drogës, dënohet suedezi, Gjykata: Përplasje bandashBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:43 - 13/02/22 |
Opi Nion

Suedezi, i cili vrau shqiptarin Flamur Beiqiri në sytë të gruas dhe fëmijës, është dënuar përfundimisht nga Gjykata Southwark Crown.

Ai është shpallur fajtor për vrasjen e Beqirit, 36 vjeç. Ky i fundit u vu në shënjestër pas përplasjeve të forta midis dy rrjeteve kriminale rivale të trafikimit të drogës.

Anis Hemissi qëlloi me tetë plumba Beqirin, i cili gjeti vdekjen e menjëhershme.

Kikboksieri profesionist 24-vjeçar më herët ishte maskuar si një grumbullues mbeturinash për të planifikuar krimin. Ai u shpall fajtor për vrasje dhe posedim të një arme zjarri në Gjykatën e Kurorës Southwark të premten pas një gjyqi dy mujor.

Prokurorja e lartë e Shërbimit të Prokurorisë së Kurorës, Louise Attrill, tha se vrasja ishte pjesë e një “një rivaliteti kokë më kokë midis dy grupeve shumë të rëndësishme të krimit të organizuar”.

Beqiri, i cili kishte kombësi të përbashkët suedeze dhe shqiptare, pretendonte se ishte i përfshirë në biznesin e muzikës, por në fakt ishte përfshirë në tregtinë ndërkombëtare të drogës që nga viti 2007 si pjesë e një bande të drejtuar nga Daniel Petrovski, 38 vjeç.

Flamur Beqiri, 36 vjeç, u qëllua për vdekje në pragun e shtëpisë së tij luksoze që kushtonte 1.7 milionë funte në Battersea, në jug-perëndim të Londrës,  në prag të  Krishtlindjeve./Opinion.al

Pas