Aktualitet

Ekzekutimi në Lushnjë, PD: Shqipëria, e karikatorëve që zbrazen dhe vrasin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:30 - 24/08/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme në Lushnje, ku mbeti i vrarë Bledar Muça dhe u plagosën 5 persona të tjerë.

Në një deklaratë nga selia blu deputeti i zgjedhur Enkelejd Alibeaj thotë se atentati i një nate më parë në Lushnjë ka ndodhur si pasojë e aleancës që shteti ka bërë me krimin.

Ai thekson se Shqipëria, është ajo e karikatorëve që zbrazen duke vrarë e lënduar dhe jo ajo imagjinare e rrjeteve sociale të Edi Ramës, që i përdor si kamuflim për krimin dhe korrupsionin.

“Ngjarja kriminale e Lushnjës risolli edhe njëherë para syve të shqiptarëve hendekun mes realitetit të hidhur në të cilin jeta e qytetarëve vihet çdo ditë në rrezik dhe propagandës së gënjeshtrave që ushqen dhe ushqehet nga Rama, ku parësore është tallavaja dhe hilet e një komunikimi të rremë që prodhon vetëm fjalë boshe.

Gjendja e ankthit dhe pasigurisë që mbizotëron sot në Lushnje dhe kudo, është pasojë e sigurisë që gëzon krimi përballë një shteti të gjunjëzuar, dhe i modelit të instaluar nga regjimi Rama-Doshi, ai i aleancës me krimin. Rënia e rendit dhe sigurisë, humbja dhe shkatërrimi i jetëve, janë produkt i amoralitetit që ndërtoi këtë model për përfitime elektorale, duke bërë policinë të paaftë për t’u përballur me krimin dhe qytetet të pasigurta për familjet shqiptare.

Këto dy Shqipëri, ajo e karikatorëve që zbrazen duke vrarë e lënduar dhe ajo imagjinare e rrjeteve sociale të Edi Ramës, që i përdor si kamuflim për krimin dhe korrupsionin si instrumente politike të regjimit, janë të papajtueshme me njëra-tjetrën. Që Shqipëria reale të jetë e çliruar nga frika dhe nga makthi i një pushteti të bërë njësh me krimin, duhet ndëshkuar modeli i ndërtuar nga regjimi Rama-Doshi, duhet ndarë përfundimisht politika nga krimi. Kjo është e vetmja mënyrë për të pasur rend dhe siguri, e vemja mënyrë që qytetarët të jetojnë të sigurt në qytetet dhe fshatrat e tyre”, shkruan Alibeaj.

 Mbrëmjen e djeshme qyteti i Lushnjës u tondit nga një atentat me armë zjarri ku mbeti i vdekur 40-vjeçari, Bledar Muça./Opinion.al

Pas