Bota

Eksperti:COVID nuk ikën, duhet të vaksinojmë të porsalindurit përgjithmonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:00 - 27/11/20 |
Opi Nion

Epidemiologu Ian Lipkin, një nga zbuluesit më të mirë të viruseve në botë ka thënë se COVID-19 do të jetë mes nesh edhe pas daljes së vaksinës.

Në një intervistë për “El Pais”, Ian Lipkin, drejtues i Qendrës së Infeksionit dhe Imunitetit në Universitetin e Kolumbias tha se ky virus nuk do të zhduket prandaj duhet të vaksinohen të porsalindurit.

Do të jetojmë me këtë virus deri në fund të jetës sonë. Nuk do të zhduket. Duhet të vaksinojmë të porsalindurit përgjithmonë. Do të jetë problem i vazhdueshëm. Nuk besoj se jeta do të kthehet në normalitet të plotë”, tha ai.

Gjithashtu, epidemiologu theksoi se kur të nisë vaksinimi masiv do të ulet numri i viktimave.

Vaksinat, bashkë me imunitetin që do të krijohet, do të bëjnë që në vitin 2022 të shikojmë një ulje drastike të numrit të viktimave. Por, virusi do të mbetet mes nesh, pasi ka shumë kafshë në të gjithë botën që do të shërbejnë si rezervuar për të”, theksoi Lipkin.

Epidemiologu Ian Lipkin ka identifikuar mbi 1500 viruse gjatë karrierës së tij, përfshirë këtu virusin e Nilit Perëndimor, një patogjen me origjinë në Afrikë që mbërriti në Amerikë përmes trafikut të paligjshëm të kafshëve. /Opinion.al

Pas