Bota

Eksperti britanik: Putin mund të sulmojë bazën e NATO që furnizon me armë Kievin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:55 - 18/04/22 |
Opi Nion

“Kremlini mund të urdhërojë një sulm kundër ndonjë baze të NATO-s për të ndërprerë furnizimin e Ukrainës me armë”. Kështu është shprehur ish-shefi britanik i sigurisë, Lordi Peter Ricketts.

Ricketts,  këshilltari i parë i Sigurisë Kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar – tha të shtunën se presidenti rus Vladimir Putin është “gjithnjë e më i dëshpëruar” për furnizimin me armë të Ukrainës.

Lordi Ricketts tha se Putin mund të ndalojë  “armët” duke sulmuar avionët e NATO-s ose automjetet ushtarake që transportojnë armë në Ukrainë.

Ai shtoi se konflikti është në një “ngërç ” dhe ka të ngjarë që Moska të mbajë një pjesë të konsiderueshme të Ukrainës. Duke folur për BBC, eksperti britanik theksoi se kishte frikë se Ukraina nuk do të pajtohet me një zgjidhje dhe se konflikti brutal mund të vazhdojë për “vite dhe vite” duke lënë një “plagë të hapur në mes të Evropës”.

“Më shumë gjasa, unë mendoj se ajo që rusët po shikojnë është një mënyrë për të parandaluar ose kufizuar furnizimin me armë të Ukrainës. “Pra, ne mund të shohim sulme ndaj autokolonave ose avionëve që sjellin armët nga perëndimi”. “Në rastin më të keq, mund të sulohet me raketa një bazë e NATO, ku  përgatiten armët për Ukrainën. “Dhe kjo sigurisht që do t’i vërë vendet e NATO-s me një dilemë të vërtetë.”

Ndërkohë agjencia e lajmeve TASS ka raportuar se Kremlini është i shqetësuar për rritjen e aktivitetit të forcave të NATO-s në Arktik dhe sheh rreziqe për “incidenteve të padëshiruara” në rajon.

Pas