Kryesore

E paditi për shpifje/ Rama dhe Haradinaj harrojnë të kaluarën, takohen në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:34 - 05/04/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka pritur në takim kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajn.

Ky është takimi i parë pas mosmarrëveshjeve dhe padisë për shpije që Rama bëri ndaj Haradinajt. Por, duket se Rama dhe Haradinaj e kanë hedhur pas të kaluarën.

Teksa kryeministri Rama është mjaftuar vetëm me postimin e disa fotove të takimit në rrjetet sociale, Haradinajka shkruar “Facebook” se në këtë takim është diskutuar për projektin e hekurudhës Prishtinë-Durrës, si dhe për dhënien e dyshtetësisë mes vendeve.

Haradinaj dhe Rama kanë diskutuar gjithashtu për bashkëpunimin mes Kosovës dhe Shqipërisë në ekonomi, infrastrukturë dhe siguri e politikë të jashtme.

“Bashkëpunimi mes Kosovës dhe Shqipërisë në ekonomi, infrastrukturë, siguri e politikë të jashtme, ishin temat kryesore të takimit të sotëm me Kryeministrin Edi Rama.  Bashkëbiseduam gjithashtu për projektin e Hekurudhës Prishtinë – Durrës si projekt i domosdoshëm për të dyja vendet, si dhe dhënien e dyshtetësisë për qytetarët tanë. Falënderova Kryeministrin Rama për ndihmën e shtetit shqiptar gjatë krizës energjetike në Kosovë dhe shpreha nevojën e gjetjes së mënyrave të bashkëpunimit të ngushtë mes dy vendeve në këtë kohë aspak normale”, ka shkruar Haradinaj./ Opinion.al

 

Pas