Aktualitet

“E mora në dorëzim vetëm me 5 mijë €”,Tabaku: Zbrazën llogaritë bankare dhe ikënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:25 - 15/02/22 |
Opi Nion

Janë thirrur për të dëshmuar sot në Komisionin Hetimor të Inceneratorëve, Administratori i shoqërisë “Intergrated Technology Servis” shpk Faraudin Arapi dhe Administratori i Shoqërisë “Albtek Energy” shpk Arjan Baci.

Administratori Baçi deklaroi se në momentin që mori në dorëzim kompaninë, llogaritë bankare ishin pothuajse të boshatisura.

Ndërsa Tabaku ka thënë se Zoto dhe Gugallja para se të largohen nga vendi kanë boshatisur dhe llogaritë.

Baçi: Në momentin e marrjes në dorëzim të inceneratorit, kemi bërë incenerim, dhe landfillimin. Energjia e prodhuar është 13 mln kw orë. Ka një moment që ky incinerator merr energji nga OSHEE. Bilanci është pozitiv për energjinë elektrike. ERE nuk ka rënë dakord për të publikuar çmimin për kw/h. Nga ana e Alb Tek është kundërshtuar vendimi i ERE, ku morëm të drejtë. Çështja është në Gjykatë të Apelit. Nga të dhënat financiare që kemi marrë, rezulton që shoqëria Albtek Energy ka mjete financiare të pakonsioderueshme. Procesi i landfillimit është bërë nga të ardhurat e që kemi deri në këtë moment. Për bilancin e vitit 2020, nuk është veprimtari e administratorit. Nuk e di sa është dividenti i shpërndarë

Tabaku: Ju po thoni që në momentin që e morën në administrim, kishin bosh bankat, zbrazën llogaritë bankare dhe ikën.

Baçi: Kur mora në dorëzim, të ardhurat janë diku tek 5000 euro maksimumi.

Tabaku: Nga analiza financiare në QKB, nga 2015-2020 janë deklaruar të ardhura deri në 40 mln euro. Kontrata koncesionare është në një vlerë më të vogël, 24 mln euro. Nga kanë ardhur këto pagesa shtesë.

Baçi: Kjo është pjesë e hetimit që po bëhet nga SPAK. Nuk e di. Ligji për administrimin e pasurive, hyn në lojë kur sekuestrohen pasuritë. Me të dhënat që kemi, me ato mund të bëjmë.

Pas