Bota

Dy cisternat greke kapen nga ushtria iraniane, reagimi: Akte piraterie


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:33 - 27/05/22 |
Opi Nion

Forcat e ushtrisë iraniane kapën dy cisterna me flamur grek, të cilat u shoqëruan nga luftanije ndërkombëtare në ujërat iraniane.

Përmes një njoftimi të thjeshtë, Irani të premten mbrëma konfirmoi pushtimin e dy cisternave me flamur grek në Gjirin Persik.

Konkretisht, në një deklaratë të Gardës Revolucionare (IRGC) – e cila është një pjesë e zgjedhur e ushtrisë iraniane – thuhet: “Sot (e premte) Marina e IRGC ka sekuestruar dy cisterna greke të naftës për shkak të shkeljeve në ujërat blu të Gjirit Persik”.

 

Nuk u dhanë detaje të mëtejshme për “shkeljet” e pretenduara nga Garda e Revolucionit.

Një përfaqësues i Polembros Shipping në Greqi, i cili menaxhon Prudent Ëarrior, i ndërtuar në vitin 2017, tha se kompania kishte humbur kontaktin me anijen me një ekuipazh prej 24 personash, grekë dhe filipinas.

Cisterna kishte lundruar nga Basra, Irak dhe raportohet se po transportonte ngarkesë nafte për në Shtetet e Bashkuara. Nga i njëjti port kishte lundruar anija Delta Poseidon, me një ekuipazh prej 25 vetash.

Ministria greke e Transportit është informuar për incidentet.

Me urdhër të ministrit të Jashtëm Nikos Dendias, Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë Themistoklis Demiris shënoi së fundmi një notë proteste të fortë kundër ambasadorit iranian në Athinë, lidhur me pushtimin me dhunë të dy anijeve me flamur grek në Gjirin Persik.

“Veprimet e mësipërme janë në thelb të barazvlefshme me aktet e piraterisë,” tha ministria e jashtme në një deklaratë.

“Sekretari i Përgjithshëm ka dënuar ashpër këto akte, të cilat janë në kundërshtim me rregullat themelore të së drejtës ndërkombëtare dhe lundrimit ndërkombëtar. Ai bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të anijeve dhe ekuipazheve të tyre. Ai gjithashtu theksoi se këto veprime do të kenë një ndikim veçanërisht negativ në marrëdhëniet dypalëshe, si dhe për marrëdhëniet BE-Iran”, theksohet në këtë qëndrim.

Sipas ministrit të Jashtëm grek, “më herët sot një helikopter i marinës iraniane zbarkoi në anijen me flamur grek “Delta Poseidon”, e cila po lundronte në ujërat ndërkombëtare (22 milje detare nga brigjet e Iranit) në Gji.”

“Më pas persona të armatosur kapën ekuipazhin e anijes, mes të cilëve dy shtetas grekë. Një incident i ngjashëm u raportua të ketë ndodhur në një tjetër anije me flamur grek, me shtatë shtetas grekë në bord, e cila ndodhej pranë bregdetit iranian”, sqarohet në shënim.

Ministria e Punëve të Jashtme ka njoftuar tashmë Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm, Organizatën Ndërkombëtare Detare, si dhe aleatët dhe partnerët e Greqisë.

Për sa më sipër, Ministria e Punëve të Jashtme këshillon qytetarët grekë të shmangin udhëtimet drejt Iranit.

Anijet me flamur grek janë të detyruar të ndjekin udhëzimet e Ministrisë së Transportit dhe Politikës Ishullore, me të cilën Ministria e Jashtme është në koordinim të ngushtë dhe komunikim të vazhdueshëm./Opinion.al

 

 

Pas