Aktualitet

Durrës, arrestohet 51-vjeçari në kërkim ndërkombëtar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:21 - 15/05/19 |
xhu lia

Një 51-vjeçar shqiptar, i cili është shpallur në kërkim ndërkombëtar ka rënë sot në prangat e Policisë. 51-vjeçari me inicialet K.P ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe dënuar me 15 vjet burg në Itali për ‘Trafik droge’. Ai është arrestuar nga policia e Durrësit, ndërkohë që rezultonte banues në lagjen nr.1 të këtij qyteti.

Njoftimi i policisë së Durrësit:

“Vijon puna për kapjen e persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Arrestohet një shtetas shqiptar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i dënuar me 15 vjet burgim , për kryerjen e veprave penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e  lëndëve narkotike ”.  Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane,  pas informacioneve të marra dhe një pune të mirë organizuar,  arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

K.P., 51 vjeç, banues në lagjen Nr.1, Durrës. Shtetasi K. P., ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet Gjyqësore në Itali, bazuar në Urdhër Arrestin në datë 08.03.2019, për kryerjen e veprave penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, pasi është dënuar me 15 vjet burgim.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme.

 

Pas