Aktualitet

Drejtori Ekzekutiv i Pfizer në Shqipëri, Rama: Na ndihmoi në momentin e vështirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 11/10/21 |
Opi Nion

Shefi i kompanisë Pfizer, Albert Bourla ka mbërritur në Shqipëri, ku është pritur nga kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Kreu i qeverisë shprehur mirënjohje për Bourla, duke thënë se u tregua i gatshëm që të ndihmonte Shqipërinë me vaksina kundër COVID-19.

Pasi vizituan së bashku ambinetet ku ruhen vaksinat kundër COVID-19, Rama e cilësoi Bourla një mik të Shqipërisë dhe tha se u gjend në një moment të vështirë.

“Sot është një ditë e veçantë për procesin e vaksinimit sepse kemi nderin dhe kënaqësinë të mikpresim shefin e madh të Pfizer-it i cili mund ta them me bindje është bërë një mik i yni, një mik i Shqipërisë. Na hapi derën në momentin më të vështirë kur ne shkuam në New York për të trokitur në derën e Pfizer në kushtet kur nuk kishim asnjë perspektivë të qartë. Folëm gjatë në Neë York dhe edhe pse nuk na premtoi aty për aty që çështja do të zgjidhej na dha fjalën që do bënte gjithçka për ta zgjidhur. Falë angazhimit të z. Bourla mundëm t’i merrnim vaksinat më parë se të tjerët. Dua t’ia shpreh në sy të tij dhe të opinionit publik, mirënjohje pafund për këtë ndihmë në mbrojtje të jetës së qytetarëve”, tha Rama.

Pas