Aktualitet

Drejtoi operacionet në Siri, cili është profili i Gledis Nanos


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:16 - 06/10/21 |
Opi Nion

Prej 5 vitesh në krye të antiterrorit, emri i Gledis Nanos spikati publikisht veçanërisht në operacionet e kthimit të grave dhe fëmijëve nga kampet e refugjatëve në Siri. Pikërisht për kontributin e tij në luftën kundër terrorizmit, në muajin gusht, Geldis Nano u vlerësua me një çertifikatë mirënjohjeje nga Ambasadorja Yuri Kim, në emër të Qeverisë Amerikane.

Me një përvojë gati 20-vjeçare në Policinë e Shtetit, Nano është konsideruar mediatiakisht si një emër i mbështetur edhe nga ndërkombëtarët.
Ai ka hetuar disa dosje delikate mes të cilëve çështja e “Imamëve” në vitin 2013, apo operacioni i një muaji më parë për dëbimin e diplomatëve iranianë nga Shqipëria.

Gledis Nano ka kryer një sërë trajnimesh ndërkombëtare, ndërsa në vitin 2017 u diplomua në Akademinë Kombëtare të FBI-së në Quantico Virginia./Opinion.al

Pas