Aktualitet

Dosja/ Ish-zyrtari i FBI u pagua nga një ish- punonjës i shërbimeve sekrete shqiptareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:25 - 24/01/23 |
Opi Nion

Ish-agjenti i kundërzbulimit të FBI Charles MCGonigal i arrestuar nga SHBA për lidhje me një nga oligargët rusë dhe thyerje të sanksioneve amerikan e, akuzohet se ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish-punonës i shërbimeve sekrete të Shqipërisë dhe ka zhvilluar një sërë takimesh me biznesmenë dhe politikanë në Shqipëri, Kosovë dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

Sipas të dhënave nga dosja të bëra publike nga mediat, McGonigal është paguar nga një ish-zyrtar i shërbimeve sekrete shqiptare 3 herë, zyrtar ky që në aktakuzë, cilësohet si personi A.

“Akt-padia e bërë publike dje nga gjykata në Uashington nuk e identifikon më tej Personin A. Por, në bazë të një njoftimi tjetër të shtypit amerikan, në shtator të vitit të kaluar, ku njoftohej se ish zyrtari i FBI-së McGonigal ishte nën hetime, portali “Business Insider” boton kopjen e një dokumenti të jurisë së madhe, ku në listën e atyre, që do të thirreshin për të dëshmuar, figuron shtetasi Agron Neza, shqiptaro-amerikan, që dekada të shkuara ka punuar për shërbimet inteligjente të Shqipërisë.

Personi i dytë nga Shqipëria, i lidhur me ish zyrtarin e FBI-së, identifikohet në akt-padi si Personi B, i cili “ishte një shtetas shqiptar, i punësuar nga një konglomerat kinez energjie. Personi B shërbente si një këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, i cili kishte një llogari emaili dhe pasaportë zyrtare të qeverisë shqiptare dhe ka qënë ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare.”

Nëse i referohemi sërish dokumentit të jurisë së madhe, në të, personi tjetër, që duhej marrë në pyetje është Dorian Duçka, ish zv/ministër për energjitikën dhe më pas konsulent i pavarur”, citon Zëri i Amerikës.

Ndërkohë sipas dokumentit në fjalë, gjatë një udhëtimi në Shqipëri në vitin 2017, “më 9 shtator i pandehuri McGonigal u takua me kryeministrin shqiptar [Edi Rama] dhe me Personin B [Dorian Duçka]. Me kërkesë të Personit A [Agron Neza] ai i bëri thirrje kryeminisrit të kishte kujdes dhe të mos i jepte liçenca për kërkime nafte në Shqipëri një kompanie ruse guackë.

Ja çfarë shkruhet tekstualisht në dosjen e aktakuzës:

 1. Personi A ishte shtetas i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara, i lindur në Shqipëri dhe i cili banonte në Nju Xhersi. Personi A kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare dekada më parë.
 2. Qëllimi i skemës ishte që i pandehuri Mc Gonigal të fshihej nga FBI dhe publiku, informacioni material, që është natyra e marrëdhënies së tij me Personin A, për të përfshirë marrjen e të paktën $225,000 nga Personi A, udhëtimi me Personin A në Evropë dhe marrëdhëniet e vazhdueshme me shtetas të huaj që i janë prezantuar nga personi A dhe bashkëpunëtorët e personit A, të cilin i pandehuri Mc Gonigal iu kërkua të raportonte dhe që krijoi ne fakt  konflikti të dukshëm te interesit ndërmjet detyrave zyrtare të të pandehurit Mc Gonigal dhe financave të tij private.
 3. I pandehuri Mc Gonigal u angazhua në një marrëdhënie financiare private me Personin A që në fakt ose në dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare të FBI-së. Për shembull, ndër të tjera, i pandehuri Mc Gonigal bëri që FBI-NY të hapte një hetim penal për një shtetas amerikan në të cilin Personi A do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial dhe i pandehuri Mc Gonigal u përpoq për të organizuar një takim ndërmjet personave C dhe D dhe autoriteteve të qeverisë së SHBA-së që do të përfitonte Personi A financiarisht, gjatë gjithë kohës duke fshehur nga i pandehuri i FBI-së Mc Gonigal pranimin e të paktën 225,000 dollarë nga Personi A.
 4. Pas udhëtimit të tij në shtator në Shqipëri, i pandehuri Mc Gonigal mbajti një marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë.
 5. Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar Në Qytetin e Nju Jorkut, i pandehuri Mc Gonigal mori afërsisht 80,000 dollarë para nga Personi A.
 6. Në vjeshtën e vitit 2017, në rezidencën e Personit A në Nju Xhersi, i pandehuri Mc Gonigal dy herë mori para cash nga Personi A, në shumat prej rreth 80,000 dhe 65,000 dollarë.
 7. Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin E Drejtësisë, prokurori i referuar më lart për një hetim të ri penal të mundshëm që përfshin një shtetas AMERIKAN i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare, parti e ndryshme, (rivale) nga ajo në të cilën kryeministri ishte anëtar. Një ditë më parë, ai kishte marrë informacion nga Personi B për lobistin shtetas AMERIKAN.
 8. Në dhjetor 2017, McGonigal darkoi në Uashington, DC me Personin A dhe zyrtarë të qeverisë shqiptare. Ata darkuan në qytetin e Nju Jorkut me Personin A dhe Kryeministrin.
 9. Më 4 janar 2018, i pandehuri Mc Gonigal mori informacion në lidhje me lobistin e shtetasin Amerikan që kishte origjinën me Personin A, dhe ai ia përcolli informacionin  nje tjetër agjenti Special të FBI, te nesërmen.
 10. Më 22 janar 2018, i pandehuri Mc Gonigal paraqiti NJË FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në Nëntor në Austri të referuar më lart. Parashtresa në mënyrë të padrejtë nuk arriti të zbulojë se i pandehuri Mc Gonigal kishte udhëtuar në Shqipëri si dhe në Austri, ose se ishte takuar ose me Personin B ose me Kryeministrin e Shqipërisë, ose se kishte zbuluar punësimin e tin ne FBI për një shtetas të huaj jashtë biznesit zyrtar.
 11. Më 22 janar 2018, i pandehuri Mc Gonigal mori informacion në lidhje me lobistin amerikan nga Personi A, dhe ai ia përcolli informacionin një zyrtari tjeter. Personi A kishte marrë informacionin nga Zyra e Kryeministrit shqiptar.
 12. Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri Mc Gonigal udhëtoi me personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur Format FD-772 ose FD-772b.
 13. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal u përqendrua te lobisti qytetar amerikan me kërkesën e të pandehurit Mc Gonigal dhe me udhëzimin e tij.
 14. Më 4 mars 2018, i pandehuri Mc Gonigal darkoi në Uashington, D.C., me, midis të tjerët, Personi A, Kryeministri i Shqipërisë dhe një ish-agjent special i FBI-së që punonte në një firmë ndërkombëtare shërbimesh profesionale.
 15. Nga 26 prilli 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personi A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur format FD-772 ose FD-772b.

 

 

 

 

 

Pas