Aktualitet

Dorëheqja e Bashës, grupi parlamentar i PD thirrje edhe për tërheqjen e Berishës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:29 - 21/03/22 |
el ida

Në mbledhjen që shoqëroi largimin e Lulzim Bashës si kryetar i Partisë Demokratike, grupi parlamentar ka dalë në një draft rezolutë, e lexuar nga nënkryetari Alibeaj.

Duke vlerësuar aktin e dorëheqjes se Bashës,  grupi parlamentar kërkon gjithashtu gjetjen e një mekanizimi për tërheqjen e Berishës.

Daft-rezoluta

Grupi parlamentar i PD vlerëson aktin e dorëheqjes së kryetarit të PD në funksion të zgjdhjes së problematikës, që ka shkaktuar një përçarje të thellë nga qendra në bazë.

Grupi parlamentar i bën thirrje anëtarëve të pezulluar të grupit të PD që të ofrojnë të njëjtin mekanizëm për tërheqjen  e zotit Berisha, që duhet të distancohet nga vendimmarrja në PD, duke u bërë pjesë e zgjidhjes për të shmangur përçarjen dhe për të bërë të mundur bashkimin e demokrateve. Kërkojmë respektimin e vlerave dhe parimeve statutore të PD për shmangien e pasojave të deklaruara publikisht nga SHBA.

Grupi parlamentar shpreh gatishmerine per te negociauar me anetaret e pezulluar te grupit parlamentar per te gjetur nje zgjidhje te pranueshme per t’i hapur rruge bashkimit. Grupi ngarkon strukturat përgjegjëse për te pranuar nje grup per te lehtesuar ndermjetesimin.

Grupi vlerëson se pas dakordësise i hapet rruga për:

A-Ndërmarrjen e një fushate ndërgjegjësuese në bazë për bashkim

B-Përgatitjen e partisë për zgjedhjet lokale

C- Përgatitjen e kushteve të nevojshme për zgjedhje menjëherë pas zgjedhjeve lokale

 

 

Pas