Aktualitet

“Domosdoshmëri rimbursimi i barnave”, Meta takon kreun e OBSH për Evropën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:28 - 13/11/20 |
Al Do

Presidenti Ilir Meta është takuar sot me Drejtorin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Europën, Dr.Hans Kluge, në ditën e dytë të vizitës së tij në vendin tonë.

Në një njoftim në Facebook, presidenti bën me dije se në fokus të takimit ishte situata e pandemisë në Shqipëri dhe masat që duhen marrë.

Sipas kreut të shtetit rritja e buxhetit për sistemin shëndetësor, shtimi i testimeve dhe kapaciteteve spitalore, si dhe rimbursimi i barnave janë domosdoshmëri për përballimin e situatës.

Diskutuam për përkeqësimin e ritmeve të përhapjes së pandemisë COVID-19 në vendin tonë dhe masat efektive të menjëhershme, që duhen ndërmarrë në funksion të mbrojtjes së shëndetit të çdo qytetari.

Theksova nevojën e rritjes të buxhetit për sistemin shëndetësor, shtimin e numrit të testimeve dhe kapaciteteve spitalore për trajtimin e të prekurve, plotësimin pa zvarritje të mëtejshme të nevojave spitalore, si dhe unifikimin e protokollit të trajtimit në kushtet e shtëpisë.

Është tepër e domosdoshme rimbursimi i shpenzimeve për barnat dhe shërbimet për të sëmurët me COVID-19, veçanërisht të pensionistëve e qytetarëve në nevojë, të cilët trajtohen në banesë dhe që për shkak të të ardhurave të pamjaftueshme e kanë të pamundur përballimin e kostove të larta ekonomike”, shkruan Meta./ Opinion.al

Pas